A Béli-hegység peremén, avagy látogatás a Mérági-szakadékhoz, a Béla-várához és a Pontoskőhöz.

Figyelem! Időpont változás!!! A túra helyes időpontja 2014 május 04.

Mérági-szakadék:

Mérág település határában találjuk, a Rozsda-szakadékhoz képest még kevésbé ismert, természeti képződményt. A falu végén hagyva a buszt földúton indulunk a szakadék felkeresésére. Egy kisebb kört leírva, enyhe emelkedéssel jutunk a szakadék pereméhez. A képződmény amfiteátrum formájú, közel 20 méter magas falú szakadék, amelynek „udvarában” és környékén bizarr sziklatornyok emelkednek a magasba.

 

Második megálló: Várasfenesi Bélavára romjai:

A magyarlakta Várasfenes település déli határában egy magas hegyen álló romokhoz kemény, meredek kaptató visz fel. A kilátás és a romok hangulata miatt megéri a fáradtságot. A várat a váradi püspök építette a 13 században. Komoly katonai szerepet soha nem játszott, a Rákóczi szabadságharc után rombolták le. Ha eddig jól gazdálkodtunk az idővel, akkor felkeressük a falu Tájházát is, ahol a Fekete-Körös felső völgyének szigetszerűen elkülönülő magyarságának életét ismerhetjük meg.

Harmadik megálló: a Pontoskő

A Fekete-Körös szorosának felső bejáratát őrzi ez a magányos kopasz domb. A közel 300 méter magas kiemelkedésre meredek ösvényen jutnunk fel. Ha szerencsés időszakban érkezünk, akkor szamócától piroslik a rét. A halom tetejéről ragyogó kilátás nyílik a Belényesi-medencére, a Béli hegyekre, és a hegyet délről szorosan kerülő Körösre. A tetőre egy monumentális világító keresztet terveznek a hatóságok, de szerencsére lassan halad az építkezés.

Hazaúton ,ha még van időnk és kedvünk, akkor megnézhetjük a Belényesszentmiklósi tornyot, az egykori pálos kolostor romját.

 Szükséges felszerelések: egynapi élelem, kisebb hátizsák, esőkabát

 

A túrák hosszai és az emelkedőszintek:

Mérági-szakadék: 4 km; 160 m, Béla-vára: 2,8 km; 200 m, Pontoskő: 2 km; 110 m

nehézség: könnyű túra

 

 

2014.05.02-én reggel a találkozó és csatlakozó helyek a különjáratú autóbusz indulásának és megállóinak megfelelően a szokásosak:

  • 04.45 Békés Városháza előtti buszmegálló
  • 05.00 Békéscsaba Autóbusz pályaudvar melletti Penny Áruház parkolója
  • 05.15 Békéscsaba Lencsési lakótelep buszmegállói.
  • 05.30 Gyula Penny Áruház Parkolója  

 

Részvételi költség

Egyesületünk tagjainak -4000Ft

Egyéb résztvevőknek -6000Ft.

Jelentkezés: IDE Kattintva.

jelentkezési határidő:2014.04.28.


 A részvételi költséget a Százlábú Egyesület számlaszámára kérnénk befizetni: OTP 11733003-20120564

A közlemény rovatba az "Egyesületi hozzájárulás 04.12-re" kifejezést és a résztvevő (k) nevét kérnénk feltüntetni.

Tagja kíván lenni Egyesületünknek?  A részletekről ITT OLVASHAT!

A szervezésért felelős Zanócz Róbert 70/3340841

Túravezető: Gila Csaba 70/6100878