Szamos Bazár túra 2017.09.09.      

 

Szamos-bazár (Belvedere kilátó)
Szamos-bazár (Belvedere kilátó)

 A Szamos-bazár a Meleg-Szamos forrásánál található meredek sziklafalak, sziklatornyok, vízesések, barlangok látványos együttese. A nevet Czárán Gyula (a Bihari-hegység híres „felfedezője” és a helyi túrázás atyja) adta e vidéknek, hiszen annyi-annyi csodálatos természeti látni valót rejt magában viszonylag kis területen, mint egy igazi bazár.

A Varasó-havas
A Varasó-havas

Bérelt autóbuszunkkal a Bihari-hegységen belül a Padis-fensíkra érkezünk (egészen a Varasó-havas tövébe), ahonnan  gyalogtúránkat is kezdjük.

 

 A Szamos-bazár körutat, a rejtelmes szikla szoros szinte járhatatlannak tűnő szakadéka,

Aragyásza-barlag bejárata (belülról)
Aragyásza-barlag bejárata (belülról)

és a szemközti oldalon körbevezető panorámaút teszi felejthetetlenné.

Utunk során barlangokat,vízeséseket, szakadékokat,

vadabbnál-vadabb erdőrengetegeket

és különféle sziklaképződményeket csodálhatunk meg.  

 Ezen a túránkon a Szamos kő-közt teljesen körbe járjuk a piros körrel jelzett klasszikus turista ösvényen, mely hosszához képest jelentős szintkülönbségeket és sok helyen meredek csúszós szakaszokat is rejt! Helyenként a terep nehezen járható, ezért az erős lábbeli (bakancs) és kellő erőnlét feltétlen szükséges! Körtúránk több jelentős látványosságot foglal magába, mint többek között az Aragyásza- barlangot, a Fortuna-Ligetet, a Sárkány-zugot, A Belvedere-kilátó!a Belvedere kilátót, a Baál tornyát, Belcazar palotáját (barlang) Bábel-sziklák stb..

 Az Aragyásza barlang egy 25 m magas gomba alakú bejárattal indul. (Babilon Kapuja) A barlang 290 méter hosszú alagút nagy termekkel melyek tetején kéményszerű ablakok  nyílnak. Az 5 ablakon behatol a fény,  melynek sugarai színházi reflektorként világítják meg a barlang belsejét. A Barlangból való kivezető út a magasabb vízállásnál (bőséges eső után) nem egyszerű… De nagy élmény!

 

Az Aragyásza-barlang kijárata.
Az Aragyásza-barlang kijárata.

Szükséges felszerelések: érvényes személyi igazolvány vagy útlevél, kisebb hátizsák, egynapi hideg élelem, energia pótlók, kellő folyadék, zseblámpa, esőkabát, kényelmes és erős cipő!! /bakancs/ erősebb napsugárzástól védő krém, váltó ruha, váltó cipő, melyet az autóbuszban is lehet hagyni a túra befejezéséig.

 A túra hossza: kb11 km  

szurdokban
szurdokban

Emelkedő össz. szintkülönbség: 600 m

A túra időtartama: kb. 7 óra

A túra jellege: NEHÉZ TÚRA

12 év alatti gyerekeknek nem ajánlott!

2017.09.09-én reggel a találkozó és csatlakozó helyek a különjáratú autóbusz indulásának

és megállóinak megfelelően a következők:

  • 05.00 Békés Városháza előtti buszmegálló
  • 05.20 Békéscsaba Autóbusz pályaudvar melletti Penny Áruház parkolója
  • 05.30 Békéscsaba Lencsési lakótelep buszmegállói.
  • 05.45 Gyula Penny Áruház Parkolója

Részvételi költség:

Egyesületünk tagjainak -4000Ft

Egyéb résztvevőknek -6000Ft.

 

A Meleg- Szamos forrása
A Meleg- Szamos forrása

 A részvételi költséget a Százlábú Egyesület számla számára kérnénk befizetni:

OTP 11733003-20120564

 A közlemény rovatba az „Szamos-bazár" kifejezést és a résztvevő (k) nevét kérnénk feltüntetni.

Tagja kíván lenni Egyesületünknek?  A részletekről  ITT OLVASHAT!

Szervezés Zanócz Róbert 70/3340841

A túrát Lovas József túravezető vezeti. T: 30/9680935

 

      Jelentkezés:   IDE KATTINTVA

Tisztelt érdeklődők! Ennek a túránknak a regisztrációs felületét átmenetileg "szüneteltetjük" mert jelenleg már túljelentkezés van a programra.

Amennyiben kedd estig az eddigi jelentkezők közül lesz olyan aki nem fizeti be Egyesületünk számlájára a részvételi díjat azok helyére még esetleg tudunk jelentkezést elfogadni. Ez irányú kéréseket e-mailban kérnénk közölni egyesületünk e-mail címére: info@szazlabu.hu

 Szamos-bazár szurdokvölgye, a "Meleg Szamossal"

                                                A Meleg-Szamos mentén..