Túra a Révi-szorosban! 2019.11.03

 

A Százlábú Egyesület 2019-es  őszi túráinak záró programja, a festői Révi-szorosba kalauzolja az érdeklődőket.

A Körösfőnél (Ro) eredő Sebes-Körös a Révi-szorosban tör át a Bihar-hegység, a Királyerdő, és a Réz-hegység között.

A középkorban itt volt Erdély egyik kapuja, hiszen ekkor még a Királyhágót nem-igen használták.

A híres szoros, gyönyörű mészkőhegyek, és sziklák között, kb. 5 km hosszan, Körösrév falutól Vársonkolyos-ig húzódik.

   Itt ezen a helyen és időszakban a levelüket néhol már erősen hullajtó erdőségek is még tudnak egészen gyönyörű őszi színekben pompázni, melynek csodás látványa és hangulata végig kíséri túránkat. Túraprogramunkat Vársonkolyos településről indítjuk közvetlenül a Sebes-Körös mellől, melyet szinte végig követve haladunk egyre beljebb a szoros belsejébe.

a Sebes-Körösnél
Egyesületi túra a szorosban, a Sebes-Körös mentén 2014-ben

A szorosban számos kisebb nagyobb barlang is található, viszont a leglátogathatóbb a Zichy-barlang, melyet mi is bejárunk. A múlt évszázad legelején Czárán Gyula és társai e- barlangból mintegy 600 métert feltártak, és azt járhatóvá, látogathatóvá is tették az utókor számára.

A Zichy-barlang mára már igen "látogató-barát" formát öltött így világítás, korlátok és lépcsők, segítik az "ide tévedt" túrázókat. Ezért ennek a barlangnak a látogatása belépőhöz kötött, melynek mértéke Kb.5 Lei =350Ft (a túra részvételi díja nem tartalmazza)

 

a Zichy-barlangban

Püspök-szikla
Püspök-szikla

 A barlanglátogatás után (kedvező időjárás esetén) felkapaszkodunk a Püspök sziklára mely csodálatos panorámát tartogathat számunkra tiszta időben az alattunk elterülő tájról. Tovább haladva a szorost baloldalról ölelő hegy gerincen érkezünk második kilátópontunkhoz az úgynevezett Czárán-Kilátóhoz. Ezután óvatosan vissza (le)ereszkedünk újra a  Sebes-Körös mellé, amely mentén folytatjuk utunkat nyugati irányban Körösrév település felé. Az autóbuszunk itt várakozik majd ránk, hogy biztonságban haza hozzon minket az idei utolsó szervezett Egyesületi túránkról!

Ez a túránk a könnyű-közepes kategóriába tartozik.

A túra hossza kb. 5km (ha a kilátópontokat is érintjük akkor +2,5km)

Emelkedő szint különbsége a kilátóknál kb. 150m

Figyelem!

Az őszi vizesebb, nedvesebb időjárás, a kilátókhoz vezető turista utak minőségét alkalmanként igen leronthatja.  (sárosak és csúszósak lehetnek néhol) Ezért az erős lábbeli (kényelmes bakancs!!) nagyon ajánlott!!! Ennek hiányában a túra ezen szakasza NEM JAVASOLT senki számára.

Ha valaki(k) nem kíván(nak) feljönni a kilátókba, azok a Zichy -barlangnál megvárhatják a többieket amíg azok vissza érnek. (kb 2óra múlva)

 

 

lefelé a kilátóktól...

 

 

2019.11.03-án reggel a találkozó és csatlakozó helyek a különjáratú autóbusz indulásának és megállóinak megfelelően a szokásosak:

  • 05:00 Békés Városháza előtti buszmegálló
  • 05.20 Békéscsaba Autóbusz pályaudvar melletti Penny Áruház parkolója
  • 05.30 Békéscsaba Lencsési lakótelep buszmegállói. (4db)
  • 05.45 Gyula Penny Áruház Parkolója     

Részvételi költség

Egyesületünk tagjainak -4000Ft

Egyéb résztvevőknek -6000Ft.

Gyerekeknek 14 év alatt 50% kedvezmény = 3000Ft/ fő

 A túrát Lovas József vezeti. A TÚRÁVAL KAPCSOLATBAN részletesebb információ tőle kérhető a  +36/30-9680935 -számon

 

A programra jelentkezni, erre a sorra kattintva lehet!

 

Amíg a fenti (kék színű) szövegre kattintva megnyílik a regisztrációs felület, addig tudunk jelentkezéseket elfogadni!


  A részvételi költséget a Százlábú Egyesület számlaszámára kérnénk befizetni: OTP 11733003-20120564

A közlemény rovatba a jelentkező(k) nevén túl a "Révi-szoros2019" azonosító kifejezést kérjük feltüntetni.

 

Sebes-Körös
Sebes-Körös

Hivatalos visszajelentést a túrára való jelentkezés elfogadásáról

CSAK a regisztráció, valamint a részvételi díj befizetését követően áll módunkban küldeni a megadott e-mail címre!

(megértésüket köszönjük)

 Tagja kíván lenni Egyesületünknek?  A részletekről ITT OLVASHAT!

  Amit érdemes hozni:  

Érvényes személyi igazolvány, vagy útlevél..

Vegyes ruházat, váltóruha, esőköpeny, (nem esernyő!!!) zseblámpa,

erős cipő (bakancs)

energia pótló (hideg) élelem, folyadék.

 

Egyesületünk 2014-ben a Révi-szorosban
Egyesületünk 2014-ben a Révi-szorosban