Túra a Fehér-Körös szurdok völgyébe
(Grohoti szikla-híd, Brad-i Arany Múzeum)
2020.04.04
Idei első bakancsos túránk alkalmával a Fehér-Körös felső folyásának néhány érdekesebb látnivalóit keressük fel az Erdélyi-szigethegységhez tartozó Erdélyi-érchegység vidékén.(Ro)
Különjáratú bérelt buszunkkal, utazunk végig a Fehér-Körös mentén Magyarországról - Romániába, jórészt végig keleti irányba. Az első megállónk a Halmágycsúcs melletti szurdok rész lesz. (Az alábbi fotók a 2017-es kirándulásunk alkalmával készültek)
A turisták előtt még alig ismert folyó-szoros, némiképpen emlékeztet a Sebes-Körösére Rév és Sonkolyos között, csak itt mind ez nem mészkőben, hanem vulkáni kőzetben jött létre.
A folyó mellett futó vasút, és annak alagútja szintén ismerős lehet azok számára akik már jártak a Révi-szorosban. Egy könnyű sétát teszünk a völgyben, amíg az út visz, majd visszatérünk a buszhoz.
Következő állomásunk Körösbánya faluja, mely igen komoly történelmet tudhat a háta mögött. Az egykoron virágzó arany-bányász város, egy időben Zaránd megye székhelye is volt. Középkori alapokra épült a gótikus elemeket is felmutató Ferences Kolostora.
A régebben szebb napokat látott kolostor épülete ma a Böjte Csaba atya Dévai Szent Ferenc Alapítványának kezelésében van, és nyaranta gyerek számára táborokat rendeznek benne. Körüljárjuk az épületegyüttest, ha szerencsék van be is nézhetünk a templomba. Sajnos a katolikus (magyar) hívek száma a községben lassan-lassan a nullához közelít, így azt csak alkalomszerűen nyitják ki.
E rövid kitérő után, Brad városába érkezünk, mely még ma is az ércbányászat egyik központja.
Itt megnézzük a település központjában található híres arany és ásvány múzeumot. A változatos formájú, méretű termés-arany ércek, és a sokszínű és formájú ásványok a témához nem értők számára is igen érdekesek lehetnek. Belépő kb. 10-15 Lei.
Az utolsó tervezett látnivalónk a Grohot község közelében álló természetes kőhíd. Ez egy 20 méter magas, 8-10 méter széles és kb. 30 méter hosszú természetes alagút amely a Fehér-Körös egyik mellékága a Ribita-patak felett ível át.
Egykori barlangjárat megmaradt emléke ez a sziklaív. A képződmény rendkívül látványos és a rohanó patak igazán izgalmassá is teszi. Az alsó és felső bejáratát külön-külön kell megközelíteni a középen futó mészkőgerincről. Bátrabbak (csak is kis víz idején) keresztül is ügyeskedhetnek a barlangon. Mindenképpen érdemes felmászni a „híd” tetejére is, ahonnan szép kilátás nyílik a patakvölgyre.
Vizet vehetünk az itt fakadó karsztforrásból, majd kapaszkodhatunk vissza a buszunkhoz. A teljes túra távja itt nem több mint 2km és kb.100 m az emelkedő szintkülönbség.
Ezután visszaballagunk a bérelt autóbuszunkhoz amellyel a már ismert útvonalon térünk haza a kora esti órákban.
Szükséges felszerelések:
Túrázásra, erősebb igénybevételre alkalmas túracipő, hideg élelem, kellő mennyiségű folyadék, esőkabát, némi pénz a belépőre (Lei)
a túra hossza: 8 km
emelkedőszint: 100 m
nehézség: könnyű túra
Túravezető: Gila Csaba +36-70/6100878
Figyelem!
Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél kötelező a határátlépés miatt!
2020.04.04-én reggel a találkozó, és csatlakozó helyek a különjáratú autóbusz indulásának és megállóinak megfelelően a szokásosak:
- 05.00 Békés Városháza előtti buszmegálló
- 05.20 Békéscsaba Autóbusz pályaudvar melletti Penny Áruház parkolója
- 05.30 Békéscsaba Lencsési lakótelep buszmegállói.
- 05.45 Gyula Penny Áruház Parkolója
Részvételi költség
Egyesületünk tagjainak -5000Ft
Egyéb résztvevőknek -6000Ft.
Gyerekeknek 14 év alatt 50% kedvezmény = 3000Ft/ fő
A részvételi költséget a Százlábú Egyesület számlaszámára kérnénk befizetni:
OTP 11733003-20120564
A közlemény rovatba az Fehér-Körös gyalogtúra 2020 azonosító kifejezést és a résztvevő (k) nevét kérnénk feltüntetni.
Jelentkezéshez kérjük KATTINTSON IDE és töltse ki a regisztrációt.
Tagja kíván lenni Egyesületünknek? A részletekről ITT OLVASHAT!